ODTÜ MT olarak neyi amaçlıyorsunuz?

Topluluk 1980’den önce kurulmuş bir topluluk. İlk amaç olarak belli bir perspektifleri veya bakış açıları yok aslında. Sadece grup müzik yapan insanlar ve tek bir çatı altında değiller. O zamanların popüler müziğini yapmaya çalışıyorlar. O tarihlerde belli bir müzik yapan insanlar var ve biz neden tek bir çatı altında toplanmıyoruz diyorlar. Bu sayede müzik toplulukları diye bir topluluk açılıyor. Burada daha bir yönelimsel olaylar oluyor ayrıca. Sadece müzik yapmakla kalmıyorlar. Daha sonra olay biz bu müziği nasıl desteklerize geliyor. Bizim etrafımızı, Ankara çevresini ve ODTÜ’deki müziği nasıl desteklerize geliyor. Bu olay daha sonra Türkiye’ye yayılıyor ve biz nasıl Türkiye’deki müziği desteklerize geliyor. Bunu yapmak için etkinlikler düzenlemeye başlıyorlar. Bu etkinliklerde tanınır grupların altına yaptıkları seçme ile Ankara’daki tanınır grupları o bir yere gelmiş grupların altına koyarak aslında belli bir kitleye tanıtmış oluyorlar. Yani ODTÜ MT’nin amacı bu noktada amatör müzik yapan gruplara destek vermek.

Zamanındaki Moğollar da buna örnek oluyor değil mi?

Evet doğru. Eskiden Moğollar’ın bir Rock Şenliğinde yer almışlığı var. Şuanda da öyle. Tabii bunu yaparken tanınmış gruplar diyoruz ama yine de çok ana akımın içerisinde yer almayan sesleri ortaya koymaya çalışıyoruz. Sadece Rock Şenliği ile de olmuyor bu. Yıl içerisinde beş altı tane etkinliğimiz oluyor. Bunların arasında tabii ki en çok bilinen Rock Şenliği ama bunun dışında ilk dönem ‘Alternatif Müzik Günleri’ ve ‘Rock and Blues’ günü oluyor. Bunlar bizim ana etkinliklerimiz ama mesela kütüphanede spontane gelişen bir etkinlik de  gerçekleştirdik. Ama baktığımızda aramızda söylediğimiz şey bağımsız ve amatör müziği desteklemek diyebiliriz.

Sponsorunuz var mı?

Sponsorumuz yok lakin durumlara göre değişiyor. Ancak ana olarak yapmak istediğimiz şey sponsor almamak. Radyo ODTÜ şu an basın sponsorumuz. Ama bu sponsorluk tabii ki finansal bir sponsorluk değil. Buna karşılıklı yardımlaşma diyebiliriz. Onun dışında zaten sponsor almamak MT’nin en temel ilkesi oluyor çünkü amacımızla örtüşmüyor. Bağımsız ve amatör müzik destekleyince sponsor almamak gerekiyor. Çünkü kitleyle, seyirciyle müziğin arasına kar amacı güden bir kuruluş ortaya girmiş oluyor. Bu bize göre müziğin felsefesine ters düşen bir durum.

3 yıl sonra ODTÜ MT’yi nerede görüyorsun? Aynı mı kalır yoksa daha da farklılaşır mı?

Görüş ve duruş açısından çok farklılaşacağını düşünmüyorum. Farklılaşacak olan şey belki o zaman desteklenen müzik olabilir. Onun dışında pek bir şey değişeceğini düşünmüyorum kötü anlamda.

Sizler ODTÜ MT’yi nasıl değiştiriyorsunuz? Bunun grup içerisindeki işleyişi nasıl oluyor?

Ortak bir karar sonucu oluyor. Birisi yeni bir fikir ortaya attıktan sonra bu insanlara mantıklı geliyorsa, bunun yararlı olacağı düşünülüyorsa bir aşama başlatılıyor bununla ilgili. Bir fikir çıktığında bu insanları mutlu edecekse biz bunu yapmaya çalışıyoruz.

Organize olmanız ve iş bölümünüz nasıl oluyor?

Genel olarak baktığımız MT’de her insan her işi yapıyor. Ama etkinliklere baktığımızda kimin sesle uğraştığı, kimin telefon işleriyle uğraştığı az çok bellidir. Mesela birisi sesle ilgilenmeyi sevdiği için ona yöneliyor ve iki sene sonra da o işte uzmanlaşıyor. Etkinlikleri göz önüne aldığımızda bir iş bölümü var ama bu kurumsal bir şey değil. Örneğin bir Rock Şenliği oluyor ve sen bu şenliğin her işini bir ucundan tutarsan sonunda ben bunu yaptım diyebiliyorsun ama sadece grupların ulaşımıyla ilgileneyim deseydin bunun bu kadar büyük bir parçası olduğunu hissetmeyecektin belki de.

ODTÜ MT’de son kararlar nasıl alınıyor? Mesela bu röportaj için mesaj aldığında nasıl bir yol izledin ve yapalım kararı nasıl çıktı?

Tabii ki çoğu toplulukta olduğu gibi bizim de sosyal mecralarla ilgili bir iletişim grubumuz ve Facebook Whatsapp gibi gruplarımız var. Gruptaki herkesin fikrinin önemli olduğunu kabul ediyoruz ve herkese fikrini soruyoruz. Röportajı da bu yolu izleyerek kabul ettik.

Peki Yönetim Kurulu olayları nasıl oluyor?

Kültür işlerine bağlı bir topluluğuz. Yaptığımız etkinliklerde belli şeyleri onlara bildirmek durumundayız. Bir etkinlik için dilekçe vereceğimiz zaman bunun altına bir YK imzası gerekiyor. Bizim için YK bundan ibaret. Tabii ki toplulukta belli şeyleri öğrenmiş, belli bilgi birikimini sağlamış insanlar YK. Mesela ben ilk geldiğimde herkes birbirine başkan diye sesleniyordu. Bunun sebebi bir başkan yok ki herkes birbirine bunu diyebilsin.

Sahne ve ses kurulumlarını nasıl yapıyorsunuz?

Bu nesilden nesille aktarılan bir durum. İlk tanışma toplantısından sonraki haftalarda workshoplar düzenleniyor toplulukta, sahne ve ses kurulumu workshopı. Toplulukta daha bilgili insanlar yeni gelen insanlara bir şeyler aktarmaya çalışıyor. Daha sonra etkinliklerde profesyonel yardım almadığımız gibi teknik yardım da almıyoruz. Tabii ki bu biz bilmiyoruz anlamına gelmiyor ama öğrenmek zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Orada yapmaya başladığımızda topluluğa yeni katılan insanlarda gelip bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlar. İlerleyen dönemlerde workshoplar dışında ses dersi verilmesini de düşünüyoruz düzenli olarak.

Odtü MT’ye katılmak isteyen birisi nasıl katılabilir? Dönem başı olmak zorunda mı yoksa toplantılarınız herkese her zaman açık mı?

Bir noktada dönem başı olmasına biraz dikkat ediyoruz. Dönem başı olmasa da iki etkinlik geçmiş olmasın. Tabii ki insanlar gelip toplantımıza katılabiliyorlar ama sonuçta bir gelişme yaşanıyor. Dönem başı gelen bir insan artık toplulukta bir şeylere hakim hale geliyor. Senenin ortasında gelen bir insanda duyduğu şeylere çok anlam yükleyemiyor. Sonra tutunması da zor oluyor.

ODTÜ MT’de belli kurallarınız var mı?

Hiçbir zaman katı kurallarımız yok, sadece değerlerimizin çevresinde bir şeylere karar veriyoruz. ODTÜ MT çerçevesinde yaptığımız bir şeyi müziğe zarar vermesinden kaçınarak yapıyoruz. Müziğin endüstriyel bir parça olmasına yardımcı olacak her şey bizim için müziğe zarar verecektir.

Bu şenliklerin isimleri olsun, içerikleri olsun eski ODTÜ MT’ye dayanan bir şey mi, yoksa sizler her yıl içerik yaratmaya çalışıyor musunuz?

Rock Şenliği 23 seneden bu yana bize taşınan bir şey. Ama mesela 5. Alternatif müzik günleri yaşandı bu yıl 2017 sonunda. Bundan önce bu Kış Şenliği adında daha farklı bir şenlikti. O sene MT’de olan insanlar demişler ki biz bunu bu şekilde devam ettirmeyelim, yeni bir şey ortaya atalım. Aynı tarihler içerisinde Alternatif Müzik Günleri koymuşlar. Mesela biz de ‘In Hoodies’ konserini kütüphanede yaptık. Daha önce kütüphanede yapılan bir konser olmamıştı bizim yaptığımız. Geçmişten gelen bazı etkinlikler var tabii ancak biz de yeni bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Geleneksel olan tabii ki kötü değil ama yenilikçi olmak da önemli.

Şenlikler için sahneye çıkacak grupları nasıl seçiyorsunuz?

Rock Şenliği uzun bir süreç. Şu an 6-9 mart diye dört gün bakıyoruz ama bizim için 4-5 ay önceden hatta geçen seneden başlayan bir süreç. Diyelim geçen yıl birimiz grup keşfetti bu sene çıkacak olan KES gibi, bunu bize sundu. Bir noktada da MT’de zevklerimiz o kadar örtüşmeye başlıyor ki hemen ‘abi bunu nasıl buldun çok iyiymiş’ diyebiliyoruz. Tabii bir gruba karar verdikten sonra İstanbul’a gidip görüşmeler oluyor. Karar verme sürecimiz bu şekilde oluyor. Asıl amacımıza geldiğimizde amatör grupları geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için de bir seçme yapıyoruz. Rock Şenliği seçmesi, Amatör Müzik Günleri seçmesi gibi.  Etkinlikten genelde üç hafta önce oluyor. Bu durumda da bir seçme kurulu oluşturuyoruz. Bunu yapma sebebimiz de belli bir grup olsun elimizde ki bu grup her durumda orada olabilsin. Yoksa herkesin orada olup bir fikir beyan ettiği bir seçme gerçekleşiyor. Zaten belirlenen fikir bütün üyelerin fikirlerine dayanarak gerçekleşiyor.

Genel kriteriniz nedir grup seçerken?

Genel bir Türkiye ya da dünya trendine bakmıyoruz seçerken çünkü karşı olduğumuz bir şey bu. Ama yeni çıkan müzikleri takip etmekte aslında baktığımızda bizim görevimiz. MT dinleyicisini yansıtacak, bizi memnun edecek, daha önce Rock Şenliği’ne gelmiş olan, Rock Şenliği’ni takip eden insanları ve sanatçıları memnun edecek müziği çıkarmaya çalışıyoruz çünkü Rock Şenliği 23 senedir yapıldığı için artık kalıp bir kitlesi var. O insanlar da nasıl bir müzik ortaya konulacağını tahmin ettikleri için orada bulunuyorlar. Biz de onların sevdiği müzikleri sevdiğimiz için o müzikleri oraya çıkartmaya çalışıyoruz. Bunlar dışında bazen elimizde olmayan şeyler de olabiliyor. Ama neye göre grup seçiyorsunuz kısmı birazcık da mistik bir olay. Benim çok formüle edemediğim bir şey. Ama en büyük kıstasımız belki de seçmede grupların özgün bir şekilde kendini anlatmaya çalışması.

Yaklaşan Rock Şenliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Heyecanlı mısınız? MT’nin şuanki ruh hali nasıl?

Biz çok heyecanlıyız çünkü her yıl  bu zamanlar senenin en güzel zamanları oluyor bizim için ve gerçekten iyi bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Kendi değerlerimizi yaşattığımızı düşünüyoruz. Ve bunun da en son aşaması insanlara sunmak oluyor. Bunun için epeyce heyecanlıyız. Belki de heyecanlı olmamızın en büyük sebebi o amfide dinlediğimiz şey bizim hoşumuza gidiyor ve bakıyoruz ki orada bizim gibi başka insanlar da var. O dört günü beklememizin en büyük sebebi bu.

Geçen senelerle kıyaslarsak bu seneki Rock Şenliği daha iyi olacak mı ya da daha farklılıklar var mı?

Farklılıklar var ama daha iyi kelimesini kullanmak doğru değil. Her Rock Şenliği kendi içinde güzel aslında. Her Rock Şenliği’nin o dönemden aldıkları ve verdikleri oluyor.

Rock Şenliği için ne kadar çalışacaksınız gibi gözüküyor MT ekibi olarak bu 4 gün içerisinde?

Sabah 8 de orada olmuş oluyoruz. Her günde gece saat 1-2 gibi oradan çıkmış oluyoruz. Arada bir uyuma kısmı var sonra tekrar amfideyiz. Ama bu olayın aslında bizim için 4 günden çok daha zorlu olan bir öncesi var. Sabah 8’de orada olup gece çıkmak artık bizim alıştığımız bir süreç oluyor. Bundan öncesi aslında daha yorucu ve daha yoğun diyebiliriz.

Bu seneki Rock Şenliği’nde çıkacak gruplar hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Elif Çağlar ile başlıyor. 2010 yılından beri 3-4 albüm çıkardı kendisi. Bunun dışında kendi solo projeleri de var. Bu sene de bir albüm çıkardı 2018’de. ‘Kes’ grubu 2016 ‘Kamlama’ adında bir albüm çıkardı ve çok beğenildi. Dinlemekten çok zevk aldığımız bir grup. Şuanda da yeni bir albüm girişimleri var. Daha sonra ‘One Hour Before the Trip’ üç sene önce ilk defa gelmişti. Kendilerini kendimize yakın hissetme sebeplerimizden birisi de Spotify’da albümlerine yer vermek istememeleri. Kendi internet sitelerinden ücretsiz indirme seçeneği sunuyorlar. Onlar da Atina’dan gelecekler. Genel olarak ana gruplar böyle. Tabii onların altında çıkacak 11 tane daha grup var ve hepsinin ayrı ayrı bir hikayesi var.

ODTÜ MT’yi üç kelime ile açıklar mısınız?

Arkadaşlık, zevk ve tatmin.

ODTÜ MT içerisinde bir hiyerarşi var mı?

Kesinlikle yok. Çünkü burası bir arkadaş ortamı gibi. Burada kesinlikle bir hiyerarşiden söz edilemez.

Röportaj: İrem TÜRKELİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz