SALT’ın İşveren Sergisi, 30 Mart’a kadar Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde

SALT, mimar ve işveren müzakerelerinin üretimlere etkisini araştıran ve ilk olarak SALT Galata’da gerçekleştirilen İşveren Sergisi’ni, Çankaya Belediyesi’nin iş birliğiyle Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde incelemeye açtı.

1930’lardan 2010’lara bir dizi yapı temelinde geliştirilen sergi, Ankara’da ODTÜ Kampüsü ile Makbule Atadan Villası’na odaklanıyor. SALT Araştırma Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’ndeki ODTÜ Koleksiyonu’ndan belgeler, işveren rolündeki rektör Kemal Kurdaş’ın mimari üretim sürecine katkısını ayrıntılandırıyor. 1935’te inşasını takiben çeşitli aralıklarla tadilat ve yenileme geçiren “Bayan Makbule Villası”nın içeriğiyse, zamanla değişen işverenleri ile mimari dil farklılıklarını irdeliyor. Bu yapılara Denizli’den Basma ve Boya Sanayi Fabrikası, İzmir’den Yahşibey Tasarım Çalışmaları, Çanakkale’den inşası süren Gökçeada Lise Kampüsü ile İstanbul’dan SALT Galata ve Koray Ariş Villası eşlik ediyor. Turizmin gelişimi için öncü adımlar atmış bürokrat Özer Türk’ün sergide sunulan kişisel arşiviyle de, işverenin yapıdaki belirleyiciliği kadar yeniliklere aracılık etme potansiyeli örneklendiriliyor.

Sergi, bağımsız araştırmacı, akademisyen, mimar ve işverenlerin katkılarıyla hazırlandı.

Sergi paralelinde herkesin katılımına açık olan sergi turları ve konuşma programına katılabilirsiniz. Önümüzdeki kamu programları şu şekilde;

KONUŞMA: ODTÜ KAMPÜSÜ

24 Mart Cumartesi, 14.00 Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara, Yaşar Kemal Konferans Salonu

SALT’ın, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki “İşveren Sergisi” paralelinde gerçekleştirdiği ikinci konuşma programı ODTÜ Kampüsü’nün gelişimine odaklanacak. Altuğ ve Behruz Çinici döneminde “bir çağdaşlaşma iddiasını yaşama geçirme projesi”nin başarılmasını takiben, değişen yönetimlerin kampüsün geleceğini ne yönde şekillendirdiği değerlendirilecek. Öte yandan, mimara yol gösterici ideal ve hayallerin işveren etkisiyle üretimlere nasıl yansıdığı ayrıntılandırılacak.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi iş birliğiyle herkesin katılımına açık olarak düzenlenen programın dili Türkçe’dir.

Programlar hakkında ayrıntılı bilgileri saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarından takip edilebilirsiniz.

GÖRSEL KREDİLER

  1. ODTÜ yaya allesi, arka planda Mimarlık ve İdari İlimler fakülteleri, SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

  1. ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi, amfiler grubunun çatısı, SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

3. Cemil Batur Gökçeer, Mart 2018

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz